מה עדיף – ליסינג תפעולי או השכרה לטווח ארוך?

דרגו את הכתבה!

כיום קיימות מגוון דרכים לרכוש כלי רכב, אבל לעתים ישנו בלבול באשר לדרך הנכונה לעשות זאת. יש שממליצים על ליסינג תפעולי ויש שממליצים על השכרת רכבים לטווח ארוך. מהי האופציה המועדפת עבור לקוחות בעלי צי רכב גדול?

מאת אבי הורוביץ, ייעוץ ליסינג

מכוניות חדשות (צילום: Carlos Sathler)

ליסינג תפעולי מול השכרה (צילום: Carlos Sathler)

חשוב לציין כי בהשכרת כלי רכב, חברת ההשכרה תהיה זו שתתחזק את הרכבים במקרים שונים, משום שהרכבים עדיין שייכים לה ולא לאדם השוכר אותם. בליסינג תפעולי, הרכב אותו מקבל בעל צי הרכב הוא ברוב המקרים חדש ללא תקלות וללא עבר על הכביש. גם בליסינג התפעולי ישנה אחריות של חברת הליסינג על תחזוקת הרכב, אך אחריות זו גדולה ורחבה יותר מאשר בהשכרה.

בעבר, היה קיים פער בשיעור של 100 אחוזים בין השכרת רכבים לטווח ארוך לבין ליסינג תפעולי. כך לדוגמא, על השכרה היו משלמים כ-5,000 ש"ח ועל ליסינג 2,500. מצב זה אפיין את השנים שלפני שנות ה-90. כיום המצב שונה למדי.

האם יש הבדל בין המחירים בהשכרה ובליסינג?

כיום אני נתקל בלקוחות שמחזיקים בצי של כ-100 כלי רכב למשל, שטוענים כי הם בוחרים באופציית ההשכרה, שעולה להם כמו ליסינג. אחד הלקוחות הסביר לי לאחרונה שהוא משלם כ-3,000 ש"ח לרכב כולל מע"מ. בגלל המצב הנוכחי, אין ממש הבדל בין המחירים בליסינג למחירים בהשכרה – ולכן הוא לאו דווקא יקבל מחיר טוב יותר אם יעבור לליסינג.

למרות מחירי ההשכרה המשתווים למחירי הליסינג, צורכות המכוניות המושכרות יותר דלק, בשל הוותק שלהן על הכביש. למעשה, הפער המשמעותי שיכול להיות בין שתי האפשרויות הוא חיסכון בדלק – בהשכרה, השוכרים לא מקבלים לידיהם מכוניות היברידיות או כאלה הצורכות כמות דלק קטנה. בדרך כלל, המכוניות המושכרות הן ישנות יותר, וכפועל יוצא מכך, צורכות יותר דלק.

כעת נתמקד בצד השני של המטבע – להשכרה יש גם מספר יתרונות לצרכנים שגומעים קילומטראז' גבוה, או שאינם יודעים מה משך העסקה. בהשכרה, כמות הקילומטרים כמעט אינה מוגבלת. דע עקא, דווקא לצרכנים אלה חשוב תמחור החיסכון בצריכת הדלק, ואת זה צריך לשקול היטב על בסיס "עלות מול תועלת". בנוסף, ההשכרה טובה עבור צרכנים שאינם יודעים מה משך העסקה הצפוי ואינם יכולים להתחייב על תקופה מראש, או צרכנים שמעוניינים בכלי רכב לתקופות גישור.

צפו בהרצאתו של אבי הורוביץ על ליסינג תפעולי מול השכרה לטווח ארוך:

אבי הורוביץ – יועץ ליסינג
טל: 050-5332449
הכותב יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ

פורסם בקטגוריה שוק הרכב, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מה עדיף – ליסינג תפעולי או השכרה לטווח ארוך?

  1. פינגבאק: מס ערך מוסף על השכרת רכב - אבי הורוביץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים