מהו החלק האמיתי של חברות הליסינג בשוק כלי הרכב?

דרגו את הכתבה!

דו"ח מסכם של המגמות השונות בענף הרכב פורסם לאחרונה על ידי רשות המיסים. עיקרי הדו"ח פורסמו בכלי התקשורת ובהם אתר "כלכליסט". על פי הנתונים, בשנה שעברה, חמישה אחוזים מכלי הרכב החדשים שנמכרו בישראל, נמכרו על ידי חברות ליסינג ללקוחות פרטיים.

המידע מאת אבי הורוביץ, ייעוץ ליסינג

בכתבה צוין כי הכוח של חברות הליסינג בשוק הוא במגמה של ירידה. ירידה זו נעצרה בשנה שעברה בגלל התחרות הגדולה בין חברות הליסינג שהורידו מחירים בצורה משמעותית. להעכרתי מגמה זו זמנית, ובשנת 2014 תתהפך: מחירי הליסינג יעלו, וכפועל יוצא, חלקן יפחת.

הנתונים המפורסמים על ידי רשות המיסים מספרים על כך שב-2009, תשעה אחוזים מתוך 2.4 מיליון מכוניות בישראל, היו רכבי ליסינג. בשנת 2012, חלקם ירד ל- 8.3% מתוך 2.68 מיליון רכבים.

amount

חברות הליסינג הצליחו להציג יציבות בכמות היחסית של כלי הרכב לעומת השוק בכללותו, עד סוף 2012. על פי נתוני רשות המיסים, חברות הליסינג הגיעו ב-2012 לסך של 222 אלף כלי רכב. בכך, הן הגדילו את חלקן בשוק לעומת 2011, אף כי לעומת 2010 הן הצטמצמו.

האם הנתונים בכלל נכונים?

אני מפקפק בנתונים אלו ומעלה השערה כי הנתונים אינם נמדדים באופן אחיד. בעוד שהשנה זה ייתכן, והכמות יכולה להיות עדכנית פחות או יותר, הרי שהכמות ב-2010 וב-2011 איננה כזו.

compa

החברות המפרסמות את דוחותיהן

מנתונים המדווחים על ידי שלוש חברות הליסינג הגדולות על הכמות בסוף 2011, ישנה סטייה של למעלה מעשרה אחוזים בכמות כלי הרכב בהשוואה לדו"ח רשות המיסים. במאמרי העוסק ב-"המיליארד של חברות הליסינג", המדבר על הסכומים הגדולים שעליהן לשלם, ציינתי שבסוף 2011 הייתה הכמות כ-248 אלף כלי רכב לעומת 205 אלף בנתוני רשות המיסים.

נראה כי ברשות המיסים אין התאמה מלאה לדיווחי החברות, שהרי שלוש חברות ליסינג מדווחות ומפרסמות את דוחותיהן לציבור הרחב: ש. שלמה, קרדן (אוויס) ואלבר. שלוש חברות אלה מדווחות על חלקן בשוק, ומתוך כך נגזר הנתון הסותר את זה של רשות המיסים. חוסר ההתאמה ייתכן שנובע מבלבול בין ליסינג להשכרה, שכן כפי שפרסמתי, גודלו של ענף כלי רכב להשכרה בארץ מגיע לכמעט 60 אלף כלי רכב.

אבי הורוביץ– יועץ ליסינג
הכותב יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ.

פורסם בקטגוריה שוק הרכב, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות על מהו החלק האמיתי של חברות הליסינג בשוק כלי הרכב?

  1. מאת אריאל ט.‏:

    תודה, אלו נתונים מעניינים על הנתח של החברות מהשוק. מעניין יהיה לראות מה יקרה בעתיד.

  2. פינגבאק: אבי הורוביץ יועץ ליסינג: מי אמר שנהגי הליסינג הם נצלנים? | אבי הורוביץ

  3. פינגבאק: Maria Smith

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים