השתלטות חברות הליסינג על מגרשי המשומשות ב-2014

דרגו את הכתבה!

בשלהי 2012 כתבתי כי חברות הליסינג יהפכו למשווקי כלי רכב בישראל. בינתיים חלו שינויים מרחיקי לכת ותוצאתם היא התגבשות מהלך סינרגטי בין חברות אלה ליבואנים ולמהלך שצפיתי.

על בסיס ניתוח תוצאות פעילות 2013 עולה כי בעוד פעילות הליסינג התפעולי מניבה רווחים על פני תקופה ארוכה, הפעילות בתחום מכירת כלי רכב מניבה תוצאות "מיידיות", ועל כן הכיוון הולך ומסתמן באופן ברור: חברות הליסינג יבצעו שילובי פעילויות בתחום הליסינג וההשכרה מחד, ובתחום מכירת כלי רכב חדשים ו/או משומשים מאידך, ובכך יגדילו רווחיהן. בעניין זה ראה ניתוח רווחיותן לשנת 2013.

מגרש מכוניות של אלבר (מתוך כלכליסט)

מגרש מכוניות של אלבר (מתוך כלכליסט)

אלבר מדווחת על תחום פעילות חדש

מדוחותיה של חברת אלבר לסוף 2013 עולה, כי היקף הכנסותיה ממכירת כלי רכב כתחום פעילות חדש זה מגיע ל-491 מליון ש"ח! בדוחותיה הכספיים מפרטת אלבר נושא זה כדלקמן:

"…במהלך 2012 החלה החברה לפתח תחום פעילות במסגרתו היא מוכרת לציבור כלי רכב אשר נרכשו על ידה מאת צדדים שלישיים לצורך מכירתם לצדדים שלישיים, מבלי שכלי הרכב ישמשו תחילה את החברה לצורך פעילות הליסינג או ההשכרה… כלי הרכב הנמכרים במסגרת תחום פעילות זה הנם כלי רכב הנרכשים ממתחרות של החברה בתחום הליסינג התפעולי, מיבואני הרכב ומחברות הטרייד-אין שבבעלותם וכן מהציבור…". עוד היא מסבירה כי מכירת כלי הרכב שפעילותם בליסינג או בהשכרה לא מופיעות כשייכות לתחום זה.

למעשה כבר במהלך 2012 דיווחה אלבר כי בכוונתה לרכוש כלי רכב מהציבור. אני בירכתי על יוזמה זו. ואכן מדובר בחברה דינמית שהשכילה להוביל מהלך הגיוני ומתבקש נוכח הנסיבות. אלבר מציינת שמכרה בשנת 2013 כ-6,400 כלי רכב (מחיר ממוצע לכל כלי רכב: למעלה מ-90 אלף ש"ח, עובדה המצביעה על כך שמדובר בתמהיל כלי רכב הכולל גם כלי רכב חדשים). לראשונה מופיע תחום זה כמגזר בר דיווח בנפרד. למיטב ידיעתי, יצרה אלבר למעלה מ-40 מרכזי מכירה ברחבי הארץ שיאפשרו לה להרחיב פעילות זו.

מיזוג פעילות של ליסינג והשכרה ביחד עם יבוא כלי רכב

העתיד של חברות הליסינג וההשכרה טמון בשילובי פעילויות. כפי שכבר ציינתי בעבר, מרבית חברות הליסינג וההשכרה כבר משלבות פעילות יבוא של כלי רכב חדשים (או ההיפך…). ואכן בפתח עומד היבוא המקביל, אבל לא פחות שימוש סינרגטי בין מוסכי היבואן למגרשי חברות הליסינג כבסיס לשיווק ולמכירת כלי הרכב החדשים או המשומשים.

קרדן (אוויס)

קרדן (אוויס). 35 אתרים ברחבי הארץ

קרדן רכב (אוויס)

לחברה ישנם כ-35 אתרים ברחבי הארץ. בשנת 2013 ביצעה החברה מהלך חשוב בתחום הרלוונטי לענייננו, עת הפכה לתאגיד בשליטתה של חברת UMI, יבואנית מותגי שברולט, קדילאק, ביואיק ואיסוזו. החברה מדווחת כי היא שוקלת לבצע "…תהליכים למקסום סינרגיה בין שני הגופים לשיפור תוצאות הפעילות והרווחיות".

שנת 2014 תהווה נקודת מפנה לחברה זו בתחום מכירות כלי הרכב. הסינרגיה הצפויה בין יבואן לחברה כזו יכול להניב פעילות גם של מכירת כלי רכב שאינם שייכים במקור לחברה זו. למעשה, כל יבואן מבצע עסקאות טרייד-אין. יהיה זה אך טבעי שבעל השליטה (היבואן), ינסה לנצל את פיזור חברת הליסינג ומגרשיה על מנת למקסם המכירות שלו, ובכך למזג גם פעילויות של מכירות כלי רכב מסוגים ומחירים שונים, לרבות כלי רכב חדשים.

ש.שלמה החזקות (לשעבר ניו קופל רכב)

ש.שלמה

ש.שלמה. המידע פחות ברור

בדו"ח 2013 לא מדווחת החברה על תחום פעילות זה באופן נפרד כמו באלבר, כך שהמידע איננו ברור. יחד עם עם זאת, בדו"ח Standard & Poor's Maalot נכתב:
"התוצאות הושפעו לשלילה מהכנסה נמוכה יותר משירותי ליסינג בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2012, שקוזזה ע"י רווחיות גבוהה יותר ממכירת רכבים משומשים" (ההדגשה שלי – א.ה.). להערכתי, מנהלי החברה ירחיבו פעילות מכירת כלי רכב משומשים וחדשים שלא שייכים לקבוצה.

בדו"ח השנתי של החברה היא מציינת כי כל פעילותה מתבצעת באמצעות חברה בת בשליטתה המלאה שקיבלה גם "רישיון לייבוא מקביל של כלי רכב". וכאן טמון הרמז לפעילות העתידה לבוא…

בינתיים, ישנן כמויות הולכות וגדלות של כלי רכב משומשים וישנים:

כלי רכב משומשים בישראל

כלי רכב משומשים בישראל

לסיכום

נראה כי הכיוון של חברות הליסינג ו/או יבואניות הרכב הוא לשלב בין הפעילויות אחת של השנייה על מנת למכור כלי רכב משומשים וחדשים. זה משתלב גם בהרחבת הפעילות לשילוב הייבוא המקביל של כלי רכב שאינם קשורים לאותו יבואן, אבל מאפשרת לחברות הליסינג להגדיל רווחיהן.

התשתית מוכנה והדרך פתוחה…

אבי הורוביץ יועצי ליסינג – לאתר הבית
טלפון: 050-5332449
אבי הורוביץ הקים וניהל את חברת הליסינג הראשונה בישראל (ניו-קופל) ומשמש כיועץ ליסינג.

פורסם בקטגוריה שוק הרכב, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות על השתלטות חברות הליסינג על מגרשי המשומשות ב-2014

  1. מאת יהודה שריאל‏:

    נושא מעניין. זה אומר שנראה הרבה יותר חברות ליסינג במקום סוחרים, אין ספק שהתמונה פה משתנה.

  2. פינגבאק: Tracy Mckay

  3. פינגבאק: Ivon Gregory

  4. פינגבאק: creditmattersinc.org

  5. פינגבאק: Marcus Sirbaugh

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים